Ako alkohol a fajčenie ovplyvňuje pravidelné cvičenie?

 

Zmena životného štýlu. Presne táto veta sa nám vynorí pri otázke, prečo sme začali cvičiť. Chceme začať žiť zdravo a cítiť sa skvele vo svojom tele.

Avšak niektorí z nás aj po začatí tréningov a nového jedálnička nedokážu obmedziť určité škodlivé činitele, ktorými sú alkohol a cigarety. Poďme sa teda pozrieť na to, aký negatívny vplyv majú cigarety a alkohol na cvičenie a teda aj dosahovanie cieľov.

Začneme cigaretami a samotným fajčením.

 Fajčenie znižuje objem kyslíka v krvi a tým sa znižuje aj prekrvenie svalov. Pri cvičení je veľmi dôležité prekrvenie svalov. Ako náhle sa trhajú svalové vlákna, svaly sa prekrvujú a následne sa spolu s krvou do svalov dostávajú aj živiny dôležité na rast svalov. Pri fajčení sa svaly prekrvujú menej a tým sa do nich dostáva aj menej živín.

Ďalšou nevýhodou je zvýšenie tepu. Pri fajčení sa automaticky zvyšuje tep, čo je veľmi neprospešné pri fyzickej aktivite a cvičení. Čím nižší tep máte pri cvičení, tým lepšie ste na tom s Vašim výkonom. Vyšší tep = nižšia výkonnosť.

Veľmi dôležité negatívum o ktorom by sa malo viac hovoriť je, že fajčenie znižuje objem kyslíka v pľúcach a tým zhoršuje funkciu pľúc. Pri intenzívnom cvičení, sa tak fajčiar rýchlo zadýcha a nedokáže podať taký výkon a človek, ktorý nefajčí.

Cigarety taktiež znižujú testosterón. Testosterón je kľúčovým hormónom k budovaniu svalov. Menej testosterónu = menej svalov.

Posledným negatívom o ktorom si povieme je, že fajčením podporujete ukladanie tukov v tele. Čiže ak fajčíte a chcete pravidelným cvičením schudnúť, máte obrovskú nevýhodu a celý proces bude naozaj náročný.

Plynule prejdeme na alkohol a na jeho negatívne účinky na cvičenie.

 Alkohol zhoršuje a spomaľuje spaľovanie tukov. Alkohol negatívne ovplyvňuje pečeň, ktorá je dôležitým činiteľom metabolizmu. Pri spracovaní alkoholu je konečným produktom acetyl-koenzým A, čo je molekula, ktorá intenzívne dopomáha syntéze mastných kyselín, teda k ukladaniu podkožného tuku.

Pitím alkoholu sa zvyšuje hladinu kortizolu v tele. Kortizol je stresový a katabolický hormón. Katabolizmus = strata svalov.

Tak ako pri fajčení, aj alkohol znižuje hladinu testosterónu v tele.

Alkohol je taktiež stimulátorom chuti do jedla. Čím viac budete holdovať alkoholu, tým väčšia bude vaša chuť do jedla a vaše výsledky v cvičení podľahnú stagnácii.

Ak sa alkoholu určite nechcete vzdať, existujú menej škodlivé alternatívy ako je napríklad výber suchého vína. Ešte lepšie  je suché víno mixované s vodou či sódou. Tzv. vínny strik.

Týmto článkom som chcela poukázať hlavne na negatívne účinky o ktorých sa veľmi nehovorí, je však len na Vás či sa vzdáte týchto vecí a svoju cestu k vysnívanej postave si tým uľahčíte.

Tak veľa šťastia!