Ako sa zbaviť stresu, vypnúť myseľ a začať relaxovať ?

V súčasnej pandemickej situácii  sme neustále pod stresom a tlakom. Celý svet zažíva veľký stres a napätie. Niekedy je už naozaj nad ľudské sily, vymaniť sa z tohto kolotoča. Pandemická situácia trvá na Slovensku už celý rok a akosi stále nevidieť svetlo na konci tunela. 

Ponúkame vám zopár tipov, ako sa zbaviť stresu, vypnúť myseľ a začať relaxovať.

Každý vie, že oddych môže byť aktívny alebo pasívny.  Za aktívny oddych pokladáme napríklad čítanie dobrej knižky, alebo sledovanie televízie,  lenže aj tu namáhame svoju myseľ.  Pasívny oddych však znamená úplne vypnutie mysle, napríklad hlboká meditácia, kúpeľ, hlboký relax. Pýtate sa ako vypnúť myseľ ? Jednoducho, na 15 minút do dňa na nič nemyslieť. Zakázať si myslieť na všetko negatívne. Niekedy je ťažké vypnúť myšlienky, ale predsa sa to dá. 

Počas posledného roka nás zaplavujú  média strachom a stresom, doslova šíria nepríjemný strach. Stále sa dozvedáme,  koľko nových infikovaných pribudlo, koľko mŕtvych a aké sú čísla.   V prvom rade sa odpojte z internetu aspoň na pol hodiny denne, vypnite rádio, všetko, čo by vás akýmkoľvek spôsobom mohlo vyrušovať. Nedovoľte, aby vás počas meditácie  niekto vyrušoval. Sústreďte sa iba na seba a nemyslite. 

Najlepšou cestou ako vypnúť myseľ a preniesť ju do úplne inej hladiny je hlboká meditácia. Počas meditácie sa naše telo aj myseľ dostáva do relaxačnej fázy.  Pomocou mysle dokážeme upokojiť celé telo. Dychové cvičenie výrazne napomáha kvalitnej hlbokej meditácii.  

Položte sa na chrbát, zavrite oči a začnite zhlboka dýchať. Skúste sa zhlboka nadýchnuť  5 sekúnd, zadržať dych a po 2 sekundách znova vydýchnuť. Započúvajte sa do svojho dychu, tlkotu srdca, skúste na nič nemyslieť, iba vnímať ničotu a pokoj.  

Niekomu sa to môže zdať náročné, no nie je to až také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Týmto spôsobom vypnete myseľ a harmonizujete svoje vlastné pocity. Správne dýchanie veľmi pomáha, využívajte metódu 5 +2 +5, nádych, zadržanie dychu a výdych. 

Snažte sa, keď máte zatvorené oči relaxovať a vizualizovať. Predstavte si niečo krásne v živote, čo naozaj máte radi alebo nejaké životné ciele, ktoré chcete dosiahnuť  a zobrazte si ich v mysli. Stále si opakujte sugesciou pozitívne slová napr. tie, ktoré máte radi. Môžu to byť napríklad slnko, more, pláž, láska, pokoj, mier, smiech alebo iné. Mali by to byť slová s pozitívnym citovým zafarbením. 

Pomocou relaxácie a vizualizácie vypnete myseľ a budete sa cítiť sviežejšie a lepšie. Postačí vám iba 15 minút denne. Ak nechcete byť v úplnom tichu môžete relaxovať a vypnúť myseľ pomocou horúceho kúpeľa a skúsiť následnú meditáciu pri tichej hudbe.