Čo sú to kalórie?

Kalórie. Najčastejšie spomínané slovo v slovníku každého nadšenca cvičenia. Avšak vieme všetci čo presne slovo kalória znamená a čo označuje?

Poďme si teda bližšie vysvetliť čo to viac o kalóriách.

Kalóriemeradlom toho, koľko energie obsahujú potraviny v našom jedálničku a koľko energie sa z nich uvoľní počas trávenia.
Jedna kalória je fyzikálne zadefinovaná ako množstvo energie potrebnej na ohriatie jedného gramu vody o jeden stupeň Celzia. Keď sa hovorí o kalóriách v jedle, tak síce povieme slovo „kalória“, ale v skutočnosti tým myslíme kilokalória, teda 1 000-násobok kalórie.

Aký je správny denný príjem kalórii?

Žena by mala denne prijať 2 000 a muž až 2 500 kalórií. Avšak tieto čísla sú naozaj veľmi orientačné, keďže športovec, ktorý denne trénuje a spáli veľa kalórii musí veľa kalórii aj prijať narozdiel od človeka, ktorý nie je fyzicky aktívny.

Kalórie ako základ naberania a chudnutia

Veľmi dôležitá formula, ktorá je akousi Alfou a Omegou správneho stravovania a dosiahnutia cieľov:
Ak prijmeš viac kalórií, ako vydáš, telo má prebytok energie a tú uloží v podobe tuku. Naopak, ak viac kalórií vydáš ako prijmeš, schudneš.
Potrebujeme teda najprv poznať svoj bežný denný príjem kalórii a podľa neho si nastaviť ďalší kalorický príjem. Ak chceme schudnúť kalorický príjem znížime, ak chceme pribrať, respektíve nabrať svalovú hmotu, navýšime počet KVALITNÝCH kalórii, najlepšie v podobe väčšieho množstva  bielkovín.

Avšak netreba brať počet kalórii smrteľne vážne. Ak raz za čas prekročíme denný príjem kalórii, nič sa nestane. Je to len orientačné číslo. Dôležité je, aby sme sa vo svojom tele cítili čo najlepšie, sme predsa len ľudia a malé prehrešky sú niekedy naozaj potrebné.