Pravidelné cvičenie a jeho najväčšie výhody

To, že cvičenie nám prináša do života nespočetne veľa pozitívnych výhod určite všetci vieme. Avšak je dôležité, aby sme si naozaj tieto výhody uvedomili a aby sme sa podľa toho k cvičeniu aj správali a naozaj ho začali brať vážne, nie len ako hobby, ale ako životný štýl, ktorý si naozaj chceme čo najdlhšie udržať.

Poďme sa teda spolu pozrieť na tie najväčšie výhody, ktoré nám pravidelné cvičenie prináša.

Cvičenie má významný vplyv na správne fungovanie srdca a je dôležité na udržiavanie fyzickej aj duševnej kondície. Na srdce dobre pôsobí najmä beh, intenzívny kardio tréningy, HIIT, ale taktiež aj chôdza do kopca alebo turistika. Pri týchto činnostiach si zvyšujeme tepovú frekvenciu, chudneme a zároveň si spevňujeme celé telo.Vďaka cvičeniu menej trpí chrbtica a človek chodí vzpriamenejšie.

Cvičenie zvyšuje množstvo energie, pretože pravidelná fyzická aktivita zlepšuje svalovú hmotu a tiež zvyšuje vytrvalosť. V priebehu cvičenia musí vaše telo dodať viac kyslíka a ďalšie živiny do tkanív, aby kardiovaskulárny systém fungoval efektívnejšie. Keď vaše srdce a pľúca fungujú na vyššie obrátky, máte viac energie.

Pravidelné cvičenie zlepšuje prietok krvi do mozgu a pomáhá ho tak udržať zdravý a s dobrou pamäťou.

Poslednou avšak tou najdôležitejšou výhodou je naše psychické zdravie. Pri športovaní telo uvoľňuje zvýšené množstvo endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Ich hladina v krvi vzrastá už po desťminútovom cvičení. Ešte 30 minút po fyzickej námahe si telo udržuje približne desaťnásobné množstvo endorfínov. Preto sa po cvičení cítime plní nových síl a problémy a stres každodenného života zrazu pominie.

Preto, ak stále váhaš, či bude zmena životného štýlu to pravé pre teba, určite choď do toho. Telo aj duša sa ti poďakuje. 🙂