Prečo sú bielkoviny tak dôležité pre naše telo?

Bielkoviny. Každý nadšenec cvičenia vie, že bielkoviny sú jednou z najdôležitejších živín pre naše telo a keď chceme docieliť zmenu postavy, či už jej vyrysovanie, spevnenie, alebo naberanie svalovej hmoty, sú alfou a omegou pre každého cvičiaceho človeka.

Teraz sa bližšie pozrieme na ich funkciu v našom tele.

Bielkoviny sú základné stavebné jednotky živej hmoty, prítomné vo všetkých telových bunkách. Sú zložené z aminokyselinových zvyškov. V organizme majú funkciu stavebnú – kolagén, keratín, katalyckú – enzýmy, regulačnú – hormóny, obrannú – protilátky

Bielkoviny sú veľmi dôležitou makroživinou potrebnou pre optimálny vývoj. Bielkoviny alebo inak nazvané aj proteíny sú súčasťou našej bežnej každodennej stravy a nachádzajú sa v rôznych potravinách, nápojoch či doplnkoch.

Podľa pôvodu rozoznávame bielkoviny zo živočíšnych zdrojov, najmä z mäsa, mliečnych výrobkov a vajec, a z rastlinných zdrojov, hlavne zo strukovín a orechov. V tráviacej sústave, konkrétne v žalúdku, sa bielkoviny postupne rozpadávajú na menšie a jednoduchšie zložky až na úroveň aminokyselín. Následne sa vstrebávajú cez tenké črevo do krvi, odtiaľ do pečene a odtiaľ do konkrétnych častí tela a tkanív.

Proteíny sú makro nutrienty, to znamená, že ich potrebujeme prijať naozaj veľké množstvo, aby sme dosiahli nejaké výsledky. Taktiež sa neukladajú a netvoria zásoby v tele, aby z nich telo mohlo neskôr čerpať.

Ich najdôležitejšou funkcou v tele je, že sa podieľajú na tvorbe svalových vlákien, taktiež podporujú ich rast a výkon.

Podieľajú sa aj na regenerácii svalov.

Proteíny sú veľmi potrebné na tvorbu enzýmov, hormónov a sú dôležitou stavebnou jednotkou, chrupaviek, svalov, krvi a kože. Aj červené krvinky obsahujú bielkovinovú zlúčeninu, ktorá prenáša kyslík do celého tela a je tak zásobené živinami, ktoré potrebuje.

 

Preto sa snažme prijímať čo najviac bielkovín vzhľadom na našu fyzickú aktivitu a výsledky sa len tak pohrnú.